Tapeedi vahetamine: 5 lihtsat nippi

Tapeedi vahetamine: 5 lihtsat nippi

Tapeedi eemaldamine võib kujuneda tülikaks tööks, eriti kui tapeedi all on veel omakorda eelmine tapeet. Kuidas vana tapeet lihtsa vaevaga seinalt maha saada ning uus seina saada?

 1. Tapeet tapeedi peale ei käi

  Kuigi võiks ju arvata, et uut tapeeti võib panna ka vana tapeedi peale, on see üks suurimaid vigu, mida tehakse. Oluline on vana tapeet kindlasti eemaldada, kuna tapeediliimist eralduv niiskus leotab vana tapeedi lahti ning tulemus jääb inetu.

 2. Ogarull ja vesi

  Enne, kui asud tapeeti eemaldama, niisuta seda veega ning käi üle ogarulliga. Nii toimides tuleb tapeet seinalt lahti ning selle eemaldamine ei valmista suuremat peavalu. Poes on müügil ka spetsiaalne tapeedi eemaldamise vedelik, kuid tihtipeale on tavaline soe seebine vesi palju tõhusam.

 3. Krundi aluspind

  Enne tapeetima hakkamist krundi aluspind selleks ette nähtud krundi või kruntvärviga. Kruntimine on vajalik, eriti kui sein on poorne. Kui sein pole krunditud, imendub liim seina, tapeet tuleb sealt kas lihtsalt lahti või jääb inetult lokkima. Lisaks krunt ühtlustab aluspinna.
  Kui kipsplaat jääb enne tapeetimist kruntimata, kuivab tapeet kipsikartongi külge kinni ning hiljem seda eemaldades tuleb tapeet maha koos kartongikihi ja kipsiga, lõhkudes seina täielikult. Aja, vaeva ja närvikulu on võrreldes krunditud või värvitud aluspinnaga märkimisväärne.

 4. Õige tapeediliim

  Vali õige tapeediliim, mis vastab ostetud tapeedi tüübile. Nii, paberpõhjal vinüül- ja pabertapeetide puhul tuleb liim kanda otse tapeedile. Fliistapeetide ja fliisalusel tekstiil, veluur-, velvettapeetide puhul tuleb liim kanda otse seinale.

 5. Õige temperatuur ja kuivamisrežiim

  Aluspinna, tapeedi ja liimi temperatuurid peavad olema võimalikult lähedased ruumi temperatuurile. Tapeetimistööde ajal peab ruumi temperatuur olema +18…20°C, õhu suhteline niiskus ei tohi olla üle 80%. Enne tapeedipaanide seina kleepimist tuleb sulgeda kõik uksed ja aknad, (et liim ei kuivaks tuuletõmbusel liiga kiiresti). Samuti tasub vältida tapeetimist väga liiga kuuma ilmaga, kus õhuniiskus on madal ning tapeediliim kuivab liiga kiiresti.

  Kui tapeet on seinas, tuleb tuba 24-48 tunniks kuivama jätta. Tapeedi kuivamise ajal tuleks ruumis hoida ühtlast temperatuuri ning vältida tuuletõmmet.

Alati on mõistlik vigu ennetada ja teha kohe kõik õigesti, sest hiljem on juba väga raske midagi parandada!