Mida tähendavad tapeedil olevad tingmärgid?
Tapeeti ostes on oluline jälgida tingmärke, mis iseloomustavad tapeedi pestavust ehk tugevust, valguskindlust, tapeedi mustrit, tapeedipartii numbrit ning vihjeid liimisordile, mis sobib sellele tapeedile.
Tea ja tunne tapeedi sümboleid
Meie avame teie jaoks sümbolite taga peituva tähenduse ja loodetavasti aitab see spikker tapeedisildil olevatest tingmärkidest paremini aru saada.
Puhastamine ja pesukindlus
Puhastamine on üks oluline väärtus tapeedil ja tuleb kindlasti kasuks, kui tegemist on näiteks esiku, koridori või söögiruumiga, aga ka ühiskondlikes ruumides. Siiski on nii kahe kui kolme lainega tapeedi puhastumiskindlusel vaja arvestada, et mõeldud on pigem pehme käsnaga puhastamist (seda eriti paber- ja õrna fliistapeedi puhul). Harjaga pesta tohib enamasti pigem vinüül- või kaitsekihiga kaetud tapeete.
Valguskindlus
Need sümbolid kõnelevad sellest, kui vastupidav on antud tapeet valgusele. Tingmärk tähendab, et tapeet ei pleegi päikese käes kiiresti (näiteks kui tapeeditud seinal ripub pilt, kulub palju aega, enne kui vahe pildi all ja kõrval oleva tapeedi vahel muutub märgatavaks). Kui tapeet on tähistatud tingmärgiga “Väga hea valgustaluvus” (eriti valguskindel), siis on see pleekimise suhtes veelgi vastupidavam kui lihtsalt valguskindel tapeet, mis võib pikapeale pleekida kohtades, mis saavad palju päikesevalgust.
Tapeedi valgustaluvust mõõdetakse skaalal 1 – 8.
Liimi pealekandmine
Neist tingmärkidest on päris lihtne aru saada: ülalolevad tingmärgid näitavad, kuidas peab liimi kandma. Tänapäeval on üha rohkem levinud fliistapeedid (non-woven, Easy Up, Vlies) ehk liim seinale tapeedid, mille puhul kantakse liim seinale. Traditsiooniline meetod on liimi kandmine tapeedile ja seda tasub teha vaid pabertapeetide või paberalusel vinüültapeetide puhul.
Lisaks on olemas ka juba tehases liimiga kaetud tapeedid (nn. pre-pasted), mis tuleb liimi aktiviseerimiseks veega niisutada.
Mustrikordus
Ülaltoodud tingmärgid näitavad, kuidas valitud tapeedi mustrit sobitada. Sellest sõltub, kuidas paanid tapeetimisel paigutada, et muster jääks korrektne.
Vaba sobitamine (→|0) tähendab, et tapeedil pole vaja mustrit sobitada ning ka seda, et tapeeti ei lähe palju kaotsi.
Mustri jätkamine otse tähendab seda, et muster kordub tapeedis horisontaalset liini ning seda ei pea pikisuunas nihutama. Tapeet lõigatakse paanideks alati samast mustrikohast ja kinnitatakse seinale eelmise paani mustri järgi. Mustri kordust tähistatakse numbriga, nt 64 cm.
Mustri jätkamine nihutatult tähendab seda, et mustrit tuleb pikisuunas nihutada ning mustrisamm liigub diagonaalis. Tapeedi paanid lõigatakse nii, et iga teine paan on samasugune. Mustri kordust tähistatakse kahe numbriga, nt 64/32 cm.
Ümberpööratav muster: tapeedipaanid paigaldatakse vaheldumisi vastassuundades.
Tapeedi seinalt eemaldamine
Tapeedi ostmisel pole selle seinalt eemaldamise lihtsus tõenäoliselt väga tähtis kriteerium, kuid on siiski hea teada. Kuivalt eemaldatava tapeeti on lihtne eemaldada, tuleb võtta lihtsalt ühest servast kinni ning tõmmata seinast eemale. Märjalt eemaldatav: tapeedi eemaldamiseks tuleb see eelnevalt niisutada ning kraabitsa või pahtlilabidaga maha kraapida.
Pealmine kiht eemaldatav: tapeedi pealiskiht on kuivalt eemaldatav ja selle alumine kiht jääb seina uue tapeedi aluskihiks. NB! Alati on uut tapeeti lihtsam paigaldada seinale, mis ei ole eelnevalt tapeediga kaetud.
Kvaliteedi- ja keskkonnamärgised
Lisaks on tapeetidel ka keskkonnaalased märgised. Kõikidel Euroopa Liidus müüdavatel tapeetidel peaks olema märgis, et need vastavad tervise- ja ohutusnõuetele. Keskkonnasõbralike materjalide kasutamisel märgistatakse ka see.
Tapeedirulli etiketil on korralik kogus erinevaid märke. Neid ei tasu sugugi tähelepanuta jätta, sest nende lugemise oskusest võib tulemus suuresti sõltuda.
Soovitame tapeedietiketi jätta alles, et hiljem vajadusel tapeeti juurde ostes või lausa tapeeti eemaldades oleks kogu informatsioon olemas ning tegevus võimalikult lihtne.