Mida tähendavad tapeedil olevad tingmärgid?
Tapeeti ostes on oluline jälgida tingmärke, mis iseloomustavad tapeedi pestavust ehk tugevust, valguskindlust, tapeedi mustrit, tapeedipartii numbrit ning vihjeid liimisordile, mis sobib sellele tapeedile.
Meie avame teie jaoks sümbolite taga peituva tähenduse ja loodetavasti aitab see spikker tapeedisildil olevatest tingmärkidest paremini aru saada.
Tea ja tunne tapeedi sümboleid
-
Pesukindlus
- Pühkimiskindel: talub kergelt pühkimist
- Pesemiskindel: talub pesemist nõudepesuvahendilahuse ja käsnaga
- 100% pesemiskindel: talub tugevat pesemist käsna ja pesuainelahusega
- Harjaga pestav: talub pesemist pehme harja ja pesuainelahusega
- Eriti puhastuskindel ja harjaga pestav: talub pesemist harja ja pesuainelahusega
Puhastamine on üks oluline väärtus tapeedil ja tuleb kindlasti kasuks, kui tegemist on näiteks esiku, koridori või söögiruumiga, aga ka ühiskondlikes ruumides. Siiski on nii kahe kui kolme lainega tapeedi puhastumiskindlusel vaja arvestada, et mõeldud on pigem pehme käsnaga puhastamist (seda eriti paber- ja fliistapeedi puhul). Harjaga pesta tohib enamasti pigem vinüülkihiga kaetud ehk pabervinüültapeete.
-
Valguskindlus
- Keskmine valgustaluvus – värvikindlus valguse suhtes piisav
- Rahuldav valgustaluvus – värvikindlus valguse suhtes rahuldav
- Hea valgustaluvus 5-7 – värvikindlus valguse suhtes hea
- Suurepärane valgustaluvus 6-8 – värvikindlus valguse suhtes väga hea / suurepärane
Need sümbolid kõnelevad sellest, kui vastupidav on antud tapeet valgusele (mõõteskaala 1-8). See on kasulik eriti siis, kui tapeet asub seinas, kuhu paistab pikalt päikesevalgust.
-
Liimimine
- Liim kanda tapeedipaanile
- Liim kanda aluspinnale
- Eelliimitud tapeet: juba tehases liimiga kaetud tapeet, mis tuleb liimi aktiviseerimiseks veega niisutada või üleni vette kasta
Ülalolevad tingmärgid näitavad, kuidas peab tapeedile liimi kandma. Traditsiooniline meetod on liimi kandmine tapeedile. Seda tasub teha siiski vaid pabertapeetide või paberalusel vinüültapeetide puhul. Fliistapeedi (non-woven, Easy Up, Vlies) puhul kantakse liim seinale, misjärel saab tapeedi hõlpsalt juba lahti rullides otse seinale panna. Lisaks on olemas ka juba tehases liimiga kaetud tapeedid (prepasted), mis tuleb liimi aktiviseerimiseks veega niisutada.
-
Mustrikordus
- Vabapaigutus: tapeedil mustrisamm puudub ning paigaldamisel mustrit ei pea sobitama
- Otse paigutus: muster kordub tapeedis horisontaalset liini ning seda ei pea pikisuunas nihutama. Mustripaigaldusega tapeedid lõigatakse paanideks alati samast mustrikohast ja kinnitatakse seinale eelmise paani mustri järgi. Mustri kordust tähistatakse numbriga, nt 64 cm.
- Nihutatud paigutus: mustrit tuleb pikisuunas nihutada ning mustrisamm liigub diagonaalis. Etapp-paigaldusega tapeedi paanid lõigatakse nii, et iga teine paan on samasugune. Esimene paan laotatakse lauale ning järgmine paan paigutatakse kõrvale ja otsitakse koht, kus muster on kohakuti, seejärel lõigatakse õige pikkusega paan.
- Ümberpööratav muster: tapeedipaanid paigaldatakse vaheldumisi vastassuundades
- Horisontaalne paigutus: tapeedipaanid paigutatakse horisontaalselt
-
Tapeedi eemaldamine
- Kuivalt eemaldatav: tapeeti on lihtne eemaldada, tuleb võtta lihtsalt ühest servast kinni ning tõmmata seinast eemale
- Pealmine kiht eemaldatav: tapeedilt tuleb ära pealmine kiht, aluskiht jääb seina ja uus tapeet paigaldatakse selle peale
* Alati on uut tapeeti lihtsam paigaldada seinale, mis ei ole eelnevalt tapeediga kaetud
-
Muud tingmärgid
- Tervisesõbralik ja allergiavaba tapeet
- Tapeet vastab ELi tervise- ja ohutusnõuetele
– tapeet on klassiga A+
Tapeedirulli etiketil on korralik kogus erinevaid märke. Neid ei tasu sugugi tähelepanuta jätta, sest nende lugemise oskusest võib tulemus suuresti sõltuda.
Soovitame tapeedietiketi jätta alles, et hiljem vajadusel tapeeti juurde ostes või lausa tapeeti eemaldades oleks kogu informatsioon olemas ning tegevus võimalikult lihtne.