Sobiva tapeedi väljavalimise järel on vaja kindlaks teha, kui palju seda osta tarvis, et saaks enam-vähem täpne kogus, ja mitte üleliia vähe ega palju. Allpool kasulikke näpunäiteid, kuidas arvutada välja vajalik tapeedikogus ning tulla koju õige koguse tapeedirullidega.

Õige tapeet, õiges koguses

Levinumad vead, mida inimesed tapeedi koguse arvutamisel teevad:
1. ostavad tapeeti ruutmeetrite alusel;
2. kasutavad tapeedi kulu arvutamise valemi "ruumi ümbermõõt x ruumi kõrgus :5 = rullide arv".

Pea meeles: mõlemad ülaltoodud viisid on ekslikud!

Sobiva tapeedikoguse saab välja arvutada juba kodus. Tapeedi koguse leidmisel ei võeta aluseks seina üldpinda, vaid arvutatakse välja vajaminev paanide hulk. Selleks, et arvestada välja täpne tapeedi kulu on tarvis teada toa kõrgust ja ümbermõõtu (või seina pikkus / seinte pikkused).

Reegel nr. 1:
Tapeedi koguse leidmisel ei võeta aluseks seina üldpinda, vaid arvutatakse välja vajaminev paanide hulk. Tapeedi koguse arvutamiseks peab teadma ruumi ümbermõõtu ja kõrgust.

Mõõtes ära seinte laiused, mille soovid tapeediga katta ja jagades paani laiusega, saame teada mitu paani kulub. Kui jagad tulemuse 3-ga või 4-ga ja ümardad selle täisarvuni, saad vajamineva rullide arvu.

Kuidas teada saada mitu paani kulub
Tapeedivajaduse saab täpselt teada, kui mõõta seina kõrgus ja arvutada välja vajalike paanide hulk

Tavamõõdus ruumi kõrgus on vahemikus 2,40 — 2,70 m ja standardmõõdus tapeedirull on üldjuhul 10 meetrit pikk. Sellest lähtuvalt saab teha lihtsa arvestuse, et kui tapeedipaani kõrguseks on 240—270 cm, saame ühest rullist 3 täispikkuses paani (mustrisammuga tapeedi puhul) või kuni 4 paani, kui tegemist on mustrisammuta tapeediga.

Mitu paani tuleb ühest tapeedirullist
Kui palju on vaja tapeedirulle? Ühest tapeedirullist saab tavaliselt 3 või 4 paani

Mõned näited (ruumi kõrgus 2,50 m puhul):

  • rull 53cm × 10,05m, mustriline tapeet: ühest rullist saab 3 paani ning rull katab 1,59 meetri pikkuse seinalõigu;
  • rull 53cm × 10,05m, mustrisammuta (sh triibuline) tapeet: ühest rullist saab 4 paani ning rull katab 2,12 meetri pikkuse seinalõigu;
  • rull 70cm × 10,05m, mustriline tapeet: ühest rullist saab 3 paani ning rull katab 2,10 meetri pikkuse seinalõigu;
  • rull 70cm × 10,05m, mustrisammuta (sh triibuline) tapeet: ühest rullist saab 4 paani ning rull katab 2,80 meetri pikkuse seinalõigu;
  • rull 69cm × 8,2m, mustriga või ilma tapeet: üks rull katab 2,07 meetri pikkuse seinalõigu ning ühest rullist on alati 3 paani;

Kindlasti tuleb arvesse võtta ka ruumide ja mustrite eripärasid. Kui ruumis on raskesti väljamõõdetavaid soppe, kaldlagesid, tasub hankida pigem üks rull rohkem, et töö pooleli ei jääks.

Alati on tark, eriti ettetellitava tapeedi puhul, osta väikse varuga, et puudu ei tuleks.
  • Tapeedi ostmisel on hea teada, mida üks või teine sümbol tähendab.
  • Mõistlik on võimalusel osta üks rull arvatavast vajadusest rohkem ning kindlasti kuni tapetseerimise lõpetamiseni hoida alles vähemalt ühe rulli markeering.

  1. Täiskõrguse — maast algavad aknad ja uksed võib välja arvestada, sest üldjuhul jääb igast rullist üle paanijuppe, millega saab suurte akende ja uste pealsed katta, mustrilise tapeedi puhul tuleks väiksemate akende pinnad sisse arvestada
  2. Levinud tapeedirulli mõõdud järgmised: 0,53×10,05 m; topeltlai rull 1,06×10,05 m; 0,70×10 m ja 0,75× 10 m (premium-klassi tapeedid); 0,70×5,5 m ja 0,91×5,5 m (korktapeedid ja naturaalsed seinakatted); 0,52×10 m ja 0,69×8,23 m (USA-s toodetud tapeedid).